OCT 29

Z czego składa się ocena stanu budynku?
Opublikowany przez: Paulina | Tagi: dom, ogród, dekoracja wnętrz, budowa domu, budownictwo | Data: 2017-10-11

Obiekty budowlane, czy to te już istniejące od lat, czy te nowo powstałe, to bardzo precyzyjne budowle, na które skała się szereg składowych – elementów, które wespół mogą tworzyć przyjazną i bezpieczną przestrzeń, bądź też realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

I jedyną drogą do oceny tego, z jakim obiektem mamy do czynienia, jest ocena badająca stan techniczny obiektu, która, w zależności od potrzeb, może mieć formę oceny stanu technicznego budynku lub ekspertyzy budowlanej - spieszy z wyjaśnieniem ekspert DEKRA - https://www.budownictwo.dekra.pl.

Od razu warto zaznaczyć, że decydując się na zlecenie uprawnionemu rzeczoznawcy takiego dokumentu, lepiej jest wybrać wariant empiryczny, czyli ekspertyzę. I wbrew obiegowej opinii nie musi ona odnosić się tylko do elementów konstrukcji. Prawidłowo wykonana, wielokryterialna ocena stanu technicznego budynku, powinna składać się z następujących elementów:

- Analizy i badań geotektonicznych, które są de facto punktem wyjście dla całej ekspertyzy. Stanowią zintegrowana ocenę tego, w jakich warunkach naturalnych zlokalizowany jest obiekt i jakie zagrożenia oddziałują na jego stan techniczny.

- Oceny stanu technicznego konstrukcji budynku, w której zanalizowana zostanie nie tylko dokumentacja projektowa, ale też stan aktualny konstrukcji, uwzględniający poziom zużycia poszczególnych jej elementów.

- Badań poziomu zawilgocenia i zasolenia murów, dzięki którym można dowiedzieć się czy dany budynek jest budynkiem „zdrowym” i suchym, czy może mamy do czynienia z obiektem o przegniłym rdzeniu, dla którego jedynym planem naprawczym jest wyburzenie.

- Analizy stanu technicznego tynków oraz badań mykologicznych, które stanowią uzupełnienie wiedzy uzyskanej w toku badania konstrukcji i poziomu zawilgocenia obiektu.

- Oceny stanu technicznego instalacji wewnętrznych, w tym przede wszystkim wentylacji, pozywającej na realną ocenę tego, czy budynek ma wystarczającą ilość kanałów wentylacyjnych.

W zależności od potrzeb ekspertyzę te można rozszerzać o dowolne elementy i badania, które w danym obiekcie będą niezbędne, jednak uzyskana w toku tej, wielokryterialna analizy technicznej wiedza, pozwoli na realną ocenę budynku, jako przestrzeni użytkowej człowieka.

Fotorelacja

dom

ogród

dekoracja wnętrz

budowa domu

budownictwo

Twój komentarz